Lastik Nasıl Okunur?

Lastiğin yanak kısmı lastik hakkında tüm bilgileri gösteren bilgilerle doludur, isterseniz örnek bir lastikle bu bilgilere bir göz atalım.

Lastik-Nasıl-Okunur

 1. Lastik markasının ismini gösterir.
 2. Lastiğin kuşak yapısını gösterir, bu lastik radyaldir.
 3. Lastiğin dönüş yönü oku ile birlikte arka lastik olduğunu gösterir.
 4. Lastiğin ölçüsünü gösterir. Bu lastiğin ölçüsü 180/55 ZR 17 dir. 180; lastiğin sırt kısmının mm olarak genişliğini, 55; yüksekliğin sırt kısmına olan oranını, ZR; 240 km/s hız ve üstüne çıkabilen radyal bir lastik olduğunu ve 17; inç olarak jant çapını gösterir.
 5. M/C lastiğin motosiklet için üretilmiş olduğunu gösterir. 73W; 73 yük indeksini gösterir yani lastiğin taşıyabileceği maksimum ağırlığın indeksidir, burada 365 kg’a karşılık gelir. W ise lastiğin hız sembolüdür, bu lastiğin 270 km/s hıza dayanıklı olduğunu gösterir.
 6. Lastiğin sırt deseninin ismidir.
 7. A.B.D. ve Kanada yönetmeliklerine uygun maksimum yük kapasitesini ve hava basıncını gösterir.
 8. İç lastikli veya iç lastiksiz kullanımı gösterir. Tubetype iç lastikli, Tubeless iç lastiksiz kullanım içindir.
 9. D.O.T., Amerika lastik standartlarına uygunluğunu gösterir. Devamında gelen kodlar ise üretici kodlarıdır. Bu örnekte; HB lastiğin üretildiği fabrika kodu, B2 kalıp kodu, 981T opsiyonel kod, Son dört rakam üretim tarihini göstermektedir (ilk iki rakam üretim haftası, son iki rakam üretim yılı). Örneğin; 3515 tarihli bir lastik 2015 yılının 35. haftası üretilmiş demektir.
 10. Lastiğin ECE R-75 onay numarası; Amerika ve Avrupa standartlarına uygunluğunu gösterir.
 11. Lastiğin üretildiği ülkeyi gösterir.

 

Hız Sembolü ve Yük İndeksi

Hız sembolü, bir lastiğin lastik üreticisinin belirttiği azami yükle dayanabileceği en yüksek hızı gösterir. Semboller tüm lastik üreticileri için aynıdır.

Yük indeksi ise bir lastiğin hız sembolü ile belirtilen hızda, kg cinsinden taşıyabileceği maksimum ağırlığı gösterir.

HızYük